O Suchich Karkoch

O NÁS

Folklórna spevácka skupina SUCHE KARKI vznikla spontánne – v 1995. Ako inak, než v duchu  slovenskej tradície – v krčme. Pri jej zrode stálo niekoľko dôstojníkov niekdajšieho prešovského prieskumného práporu,  v prevažnej miere vojenských výsadkárov. Hoci materský vojenský útvar medzičasom zanikol, profesionálne cesty zakladateľov skupiny sa rozišli alebo títo postupne zavesili vojenskú uniformu na klinec, skupina aj po rokoch zostáva súdržná a verná pôvodnému (vojenskému) odkazu. Od roku 2000 SUCHE KARKI pôsobia pod záštitou Posádkového klubu Prešov, kde nachádzajú optimálne podmienky a zázemie pre svoju činnosť.

Svojim špecifickým zložením, hodnostnou štruktúrou  členov i osobitým prejavom sa skupina  ihneď stala raritou na slovenskej  folklórnej scéne.  Zdroj inšpirácie a námetov skupina nachádza predovšetkým v regióne „rodného“ Horného Šariša. Popri tom v repertoári nechýbajú ani rusínske, zemplínske, či horehronské piesne s regrútskou, vojenskou, či ľúbostnou tematikou.
Za  roky pôsobenia a účinkovania sa skupina vypracovala na  solídnu umeleckú úroveň. Popri desiatkach vystúpení v rámci plesov, rodinných osláv, firemných večierkov, či svadieb o tom svedčia pozvania, množstvo úspešných účastí a vystúpení na regionálnych i celoslovenských folklórnych festivaloch, slávnostiach, či prehliadkach. Za všetky je možné spomenúť vystúpenia na prestížnych pódiách vo Východnej, Heľpe, Raslaviciach, Terchovej, Svidníku, Strážnici (ČR), Rožnově pod Radhoštěm (ČR), Detve … Vo svojej kategórii sú KARKI viacnásobnými laureátmi celoarmádnej  prehliadky folklórnych súborov a skupín.

Skupina, ktorú za optimálnych podmienok tvorí 11 členov, väčšinou vystupuje so sprievodom akordeónu. Vo svojom strede má vyspelého a kvalitného sólistu. Od roku 2010 je skupina SUCHE KARKI registrovaná ako občianske združenie.
Skupina doteraz vydala  tri profilové albumy: „Suche karki prišli k vam“ (1999), „V Prešovskej kasarňi“ (2004) a „Od Prešova dražka nova“ (2015), ktorých časť nákladu sa ocitla na troch kontinentoch medzi našimi rodákmi.

V roku 20. výročia svojho vzniku (2015) vydali Suche Karki spomienkovu publikáciu „Dvadsať rokov v uniforme i kroji“ z autorského pera Paľa Papača, na ktorej sa spoluautorský podieľal Dušan Kochan.

Publikácia, okrem netradičného pohľadu na obdobia dvadsiatich rokov pôsobenia skupiny na folklórnej scéne, obsahuje aj bohatý fotoarchiv zo života skupiny a najmä kompletný zborník piesni z albumu „Od Prešova dražka nova“.

Motto:

„….  za stolom, na pódiu, či pri prijímaní rozhodnutí sme si rovní. Bez ohľadu na vek, hodnosť, sexuálnu orientáciu, funkcie, či postave­nie. Každý rozumný a konštruktívny návrh, či nápad sú vítané, rozhodujeme demokraticky. Dá sa to nazvať aj „politikou otvorených dverí“. Vďaka tomuto prístupu, ako aj lojalite, vnútornej sile, oddanosti a súdržnosti, spriaznenosti i tolerancii náš kolektív od začiatku až po dnes obstál a stále existuje.

Boh daj, aby tomu tak bolo aj v budúcnosti…“.